Lauras Makabresku 
sakrālās mākslas izstāde  “Mierinājums"

28.03.2024. - 06.06.2024.

Šī gada 28. martā Ogres Vēstures un mākslas muzejā tika atklāta poļu mākslinieces Lauras Makabresku sakrālās mākslas izstāde “Mierinājums”.

Par mākslinieci

Laura Makabresku (īstajā vārdā Kamila Kansy) ir starptautiski pazīstama vizuālā māksliniece un stāstniece. Dzimusi 1987. gadā Bžeško, Polijā. Studējusi literatūru Krakovas Pedagoģijas universitātē. Pašlaik kopā ar vīru dzīvo un strādā Polijas laukos.

L. Makabresku ir vairāku nozīmīgu mākslas foto konkursu laureāte. Mākslinieces darbi ir tikuši izstādīti Venēcijā, ASV, Kanādā, Francijā, Beļģijā, Polijā un citur, kā arī publicēti daudzos starptautiskos mākslas žurnālos.
Baltijas valstīs L. Makabresku izstādi var skatīt pirmoreiz.
Mākslinieces fotogrāfiju pamatā ir gleznieciski estētisks vēstījums, kur, izmantojot sirreālismu  un simbolismu, notiek atraušanās no reālās pasaules, nokļūstot aizlaicīgā telpā.

Katrā  fotogrāfijā ir sava mīkla un stāsts aiz tās - tikpat noslēpumains kā pati fotogrāfija. Darbi ir piepildīti ar garīgumu, Bībeles un apokrifiskām atsaucēm, mītu simboliku un savdabīgu  noskaņu. Tie izraisa spēcīgas emocijas, neatstāj vienaldzīgu skatītāju. Fotogrāfijām nav robežu – tās rosina iztēli un turpina mājot cilvēku apziņā. 

Esot tuvu simbolisma virzienam, L. Makabresku fotogrāfijas veido vizuālas metaforas.  Mierinājums kā dvēseles mūžīgais transcendentālais virziens  ir mākslinieces daiļrades centrālā tēma, kā manifests. Izstādē “Mierinājums” tiks atklāta laikmetīgās mākslas sakrālā dimensija. Autore stāsta, ka viņu iedvesmo klusums, pareizticīgo ikonas un  maģiskā reālisma literatūra.

Mākslas radīšana ir daļa no viņas vienkāršās ikdienas dzīves un tiek gūta no mākslinieces personīgās pieredzes. L. Makabresku darbu iegūtā popularitāte atklāj šīs vienreizējās pieredzes kopību ar līdzcilvēkiem un apliecina, ka viņas darbos ir ‘’kādas patiesības druskas’’ par mūsu eksistenci uz šīs zemes.

Vairāk par Lauru Makabresku: https://lauramakabresku.com

Laiks, kurā mēs dzīvojam nav vienkāršs, jo pakļauj cilvēku neziņai par nākotni, ir prasīgs saglabāt dvēseles tīrību un cieņpilnu attieksmi ikkatrā izaicinošā mirklī.

Cilvēka alkas pēc mierinājuma ir bezgalīgas.

Laura Makabresku ar savu vienkāršo cilvēka eksistences būtību, caur kristīgās domas ētiku un mācībām, rada mākslu par mierinājumu. Stāsta mums, ka iekšējo mieru var rast, attālinoties no šī kopējā laika zīmējuma, praktizējot lūgšanas un savstarpēju līdzjūtību.

Fotogrāfe meistarīgi rada vīziju par transcendentālo pasauli un aicina savu skatītāju uz apziņas līdzsvara meklējumiem mūsu saraustītajā realitātē, kur pastāv tik daudz eksistenciālo satraukumu.

Lai arī pašas mākslinieces dzīves ceļš nav bijis viegls, viņas radītie darbi noved pie atziņas - cik brīnumaini ir tas, ka mēs šai pasaulē vispār atrodamies, ka varam piedzīvot skaistumu un mierinājumu sakrālajās tematikās un censties izprast dziļus noslēpumus.

Ņemot vērā to, ka atrodamies nesaskaņu un apjukuma laikā, izstādes kuratorei bija vēlēšanās Ogres novada iedzīvotājiem un ciemiņiem Ogres Vēstures un mākslas muzeja vārdā radīt izstādi, kas netieši runā par gaistošo un mūžīgo.

  • Izstādes kuratore/ Elīna Cērpa 
  • Izstāde tapusi sadarbībā ar scenogrāfu Artūru Arni
  • Izstādes vizuālā identitāte/ Anitra Eglīte-Poikāne, dizaina birojs BUMBIERKOKS
  • Fotogrāfiju izdruka sagatavota/ Moja Pracownia Krakovā
  • Lauras Makabresku esejas “Saki man” mašīntulkojums no poļu valodas - DeepL.com, rediģējuši /Matthias Knoll un Māris Salējs
  • Tekstu tulkojums angļu valodā/ Philips Birzulis
  • Īpašs paldies Radoslavam Kansī un Kristīnei Barkovskai