MUZEJPEDAGOĢISKĀS PROGRAMMAS, RADOŠĀS DARBNĪCAS

Ogres Vēstures un mākslas muzejs piedāvā dažādas un aizraujošas brīvā laika pavadīšanas un izglītošanās iespējas dažādām mērķauditorijām - bērnudārzu audzēkņiem, skolēniem, ģimenēm ar bērniem, kā arī pieaugušo grupām. Šeit ir lieliska iespēja saistošā veidā uzzināt vairāk par Ogres un tās novada vēsturi, dažādās nodarbībās darboties radoši, veikt pētījumus, atklājumus un gūt fizisku un garīgu atslodzi no ikdienas steigas.
Nodarbības ir veids, kā rast dziļāku izpratni par izstādes vai ekspozīcijas tēmu, ar dažādu metožu palīdzību iedziļināties saturā, izpētīt priekšmetus, kā arī, darbojoties praktiski, atklāt ko jaunu.
Muzejs piedāvā pastāvīgās nodarbības un radošās darbnīcas, kuras apmeklējamas visu gadu, kā arī sezonas un īslaicīgās muzejpedagoģiskās programmas, veidotas konkrētai izstādei.


🔷🔷

Nodarbības grupās 15–30 cilvēkiem.

Iepriekšēja pieteikšanās programmai ir obligāta!

Vairāk info:

T. 65022251

Visas programmas, izņemot "Dzelzceļš Ogrē", iekļautas "Skolas somā"


🔷🔷


🔷🔷 RADOŠĀ DARBNĪCA. OGRE    SENĀ VASARNĪCU PILSĒTA 🔷🔷


Mērķauditorija: 5.–12. klase

Radošā darbnīca sniedz ieskatu muzeja ekspozīcijas sadaļā par pilsētas vasarnīcām, to arhitektūru, īpašajām iezīmēm un Ogres kā kūrortpilsētas nozīmi pirsmkara Latvijā.

Pielāgojot nodarbības saturu vecumposmam, skolēni iepazīst kādreiz mazapdzīvotā Ogres miesta interesanto vēsturi, kad 19. gs. otrajā pusē pēc dzelzceļa līnijas Rīga–Dinaburga izbūves ik dienu sāka kursēt vilcieni, kas ievērojami mainīja vietējo iedzīvotāju mierīgo dzīvi. Skaistā vide ar kalniem, upēm un skujkoku mežiem bija iemesls vasarnīcu būvniecības uzplaukumam.

Ogres ēkas saistītas ar ievērojamiem Latvijas arhitektiem – jūgendstila meistaru Konstantīnsu Pēkšēnu, spilgto funkcionālisma pārstāvi Teodoru Hermanovski, daudzu Ogres vasarnīcu autoru Vladimiru Šervinski.

Ogre kā kūrortpilsēta bija atpūtas un iedvesmas vieta Latvijas inteliģencei, dažādu profesiju pārstāvjiem – arhitektiem, juristiem, ārstiem, skolotājiem un, protams, arī māksliniekiem. Šeit ciemojušies, vasaras pavadījuši vai savās vasarnīcās dzīvojuši aktieris Edgars Liepiņš, Dailes teātra prīma Elvīra Bramberga, gleznotāji Uga Skulme un Leo Svemps, skolotāja Natālija Draudziņa, rakstnieki Aleksandrs Čaks un Pāvils Vīlips.

Skolēni uzzina stāstus par filmu uzņemšanu, jo Ogrē tapušas epizodes daudzām filmām, piemēram, „Emīla nedarbi”. Ekspozīcijā skatāmas ainas no filmas „Ilgais ceļš kāpās”, kas filmētas vēsturiskajā Ogres aptiekā.

Radošajā darbnīcā dalībnieki piedalās diskusijā un darina vasarnīcu kartona modeļus un izveido paši savu kūrortpilsētu uz Ogres vēsturiskās kartes.


Radošās darbnīcas ieguvums – stāstījumā, diskusijā un praktiski darbojoties skolēni iepazīstas ar Ogres vēsturi un tās svarīgākajiem notikumiem. 

Radošā darbnīca pieejama visu mācību gadu.

Maksa par radošo darbnīcu – 2,5 EUR/pers. (Ogres novada skolēniem  – 2 EUR/pers.)


🔷🔷 PIETURA OGRE 🔷🔷


Mērķauditorija: 5.–9. klase  

Muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā vizuāli spilgti un, izmantojot arī digitālo tehnoloģiju sniegtās iespējas – projekcijas, skaņu dušas, interaktīvu karti, video un audio materiālus, stāstīts par Ogres pilsētu daudzu gadsimtu laikā.

Muzejpedagoga pavadībā skolēni ekspozīcijā iepazīstas ar savas pilsētas vēsturi – uzzina stāstus par pirmajiem tās iemītniekiem Ķentes pilskalnā.

Interaktīvā karte ar diodēm ļauj labāk izprast Ogres agrāko teritoriālo iedalījumu. Skaņu dušas ar zobenu šķindoņu vai šajamieroču zalvēm ieved viduslaiku vai 1.Pasaules kara noskaņā. 

Nodarbības laikā skolēni iepazīstas ar stāstiem par slavenā Ogres gaisa un peldu kūrorta atpūtniekiem, kā arī ievērojamā padomju laiku uzņēmuma Ogres trikotāžas kombināta veiksmēm un neveiksmēm.

Pēc sarunas ar muzejpedagogu skolēni darbojas komandās, apskatot, pētot un izzinot muzeja vēsturiskos eksponātus, atrodot to iederību attiecīgajā vēstures laikaposmā ekspozīcijā. Darbošanās ietver arī radošo darba lapu modelēšanu, kas aizraus ikvienu.

Nodarbības ieguvums – dalībnieki iegūst zināšanas par Ogres vēsturi, nostiprina prasmi strādāt komandā, respektējot un uzklausot citu viedokli; kolektīva saliedēšanas veicināšana. Nodarbības beigās tiek apkopoti rezultāti un uzvarētāji saņem balvas muzeja suvenīrus.

Programma pieejama visu mācību gadu.

Maksa par nodarbību – 1,5 EUR/pers.


🔷🔷 DZELZCEĻŠ OGRĒ. ESI DROŠS PIE DZELZCEĻA! 🔷🔷


Mērķauditorija: vispārizglītojošo skolu audzēkņi

Šodien tik skaistā pilsēta Ogre savulaik kā iecienīta kūrorta un atpūtnieku vieta varēja izveidoties un attīstīties, pateicoties ne tikai kalnainajai, mežiem un upēm bagātajai videi, bet arī ļoti veiksmīgajam apstāklim, ka 1861. gadā tika atklāta Latvijā pirmā iekšzemes dzelzceļa līnija Rīga–Dinaburga (tagad Daugavpils) un pie tās stacija OGER (tagad Ogre).

Mūsdienās Ogres pilsētas teritorijā ir trīs dzelzceļa pieturas – Ogre, Jaunogre un Pārogre. Dzelzceļa sliedes mēdz šķērsot ne tikai speciāli tam paredzētās un iekārtotās vietās, tāpēc visiem, jo īpaši bērniem ir jāapzinās, ka dzelzceļa tuvums ir ne tikai liela pievienotā vērtība infrastruktūrā, bet katram pašam jābūt atbildīgam par savu drošību.

Nodarbības ievadā ieskats ekspozīcijas sadaļā par dzelzceļu, tā nozīmi Ogres pilsētā, kur ik dienu kursē daudz vilcienu.

Programma veidota sadarbībā ar Valsts akciju sabiedrību “Latvijas dzelzceļš”.

Nodarbības ieguvums – dalībnieki uzzina ne tikai stāstus par Ogres staciju vēsturi, bet arī kam pievērst uzmanību un kā pareizi uzvesties uz pārejām, pārbrauktuvēm un sliežu tuvumā.

Programma pieejama visu mācību gadu.     

Nodarbība bez maksas                                                                                                               


🔷🔷 BANKA UN NAUDA 🔷🔷

Mērķauditorija: jebkura vecuma interesenti

Katrs Ogres pilsētas vēsturiskā centra gājēju ielas nams un pagalms, kā arī katra ieliņa glabā savu stāstu.

Ēkā, kur atrodas Ogres Vēstures un mākslas muzejs, reiz strādājuši grāmatveži, ekonomisti un baņķieri, skaitot naudu, slēdzot finanšu darījumu līgumus un klaudzinot lielās seifa durvis. Te agrāk valdījusi lietišķa atmosfēra. Kādreiz celta kā banka, ēka nu savu auru mainījusi pilnībā, taču vēsturiskais stāsts palicis.

Par senajiem laikiem stāstīts ekspozīcijā “No bankas līdz muzejam”, un, izstaigājot muzeja izstāžu zāli, var mēģināt atvērt vecās seifa durvis.

Muzejpedagoģiskās nodarbības laikā dalībnieki iepazīstas ar maksāšanas līdzekļu daudzveidību dažādos vēstures laikaposmos, pēta Latvijā lietotās sendienu monētas, banknotes un naudaszīmes.

Dalībniekiem, ievērojot pasaulē pieņemtos naudas izgatavošanas pamatprincipus, iespēja veidot katram savu banknoti (tās dizainu, krāsu, aizsardzību u.c.) un dot tai nosaukumu.

Nodarbības ieguvums – iepazīšanās atraktīvā un iteraktīvā veidā ar Latvijas un citu valstu naudu. Iespēja strādāt radoši, balstoties uz nodarbības laikā iegūtajām zināšanām.

Programma pieejama visu gadu.

Maksa par nodarbību – 1,5 EUR/pers.🔷🔷 VASKA SVEČU GATAVOŠANA 🔷🔷


Mērķauditorija: jebkura vecuma interesenti (pirmsskolas un jaunāko klašu skolēni pieaugušā pavadībā)

Kopš seniem laikiem bišu radītajam dabiskajam produktam vaskam bijusi īpaša loma cilvēku saimnieciskajā dzīvē. Tas ticis lietots kā svarīgs tirdzniecības un maiņas produkts, kā arī krāsu un zīmogu izgatavošanai, rakstīšanai, drēbju un virvju ieziešanai, un, protams, gaismekļos un arī reliģiskiem rituāliem. Vēl joprojām vasku izmanto sveču izgatavošanai gluši kā sendienās.

Nodarbības laikā dalībniekiem ir iespēja apskatīt senus svečturus un vējlukturus no muzeja krājuma, kā arī uzzināt, kā pareizi dēvējamas sveces sastāvdaļas. Praktiskajā daļā katrs dalībnieks, telpai piepildoties ar silta un nomierinoša bišu vaska aromātu, izgatavo sveci, izmantojot vienu no vissenākajām – mērcēšanas metodi. Nodarbība izvēršas azartiska, jo katra dalībnieka svece veidojas atšķirīga, vienam ātrāk, citam lēnāk. Iespēja sacensties atjautībā, minot mīklas par svecēm.

Nodarbības ieguvums – izpratne par sveču nozīmību agrākos laikos un pieredzes gūšana senajā sveču gatavošanas amata prasmē.

Programma pieejama visu gadu.

Maksa par nodarbību – 1,5 EUR/pers.


🔷🔷 REIZ CĪŅĀS PAR LATVIJU 🔷🔷

Mērķauditorija: 5.–12. klase

Laikaposms pēc Pirmā pasaules kara daudzviet pasaulē bija satraukumu un lielu pārmaiņu laiks. 1918. gadā tika nodibināta arī Latvija.

Nodarbības dalībnieki, izmantojot muzeja krājuma eksponātus, uzzina par Latvijas dibināšanas notikumiem, kā arī par tiem drosmīgajiem dalībniekiem, kuri gāja kara laukā un cīnījās par savu dzimteni. Ogres novadnieki – četri brāļi Blaui – par varonību kaujās tika apbalvoti ar mūsu valsts augstāko militāro apbalvojumu – Lāčplēša Kara ordeni. Šis ir unikāls gadījums visas Latvijas vēstures kontekstā.

Skolēni atbilstoši vecumposmam tiek iepazīstināti ar Lāčplēša Kara ordeni, tā dizainu, detaļu nozīmi. Būs apskatāms ogrēnieša Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Jāņa Sniedzes diploma oriģināls, kā arī citi ar brīvības cīņām saistīti priekšmeti.

Nodarbības ieguvums – izpratne un zināšanas par mūsu valstij vēsturiski nozīmīgiem notikumiem un cilvēkiem, bez kuru drošsirdības Latvijas valsts nebūtu tāda, kāda tā ir šodien.

Programma pieejama visu gadu.

Maksa par nodarbību – 1,5 EUR/pers.