Arheoloģija


Ogres Vēstures un mākslas muzeja arheoloģiskās kolekcijas pamatā ir bijušā Ogres rajona teritorijā arheoloģiskajos pieminekļos (Lielvārdē, Ikšķilē, Ciemupē u.c.) iegūtie savrupatradumi, kā arī Lielvārdes pilskalna 1987. gada (J. Urtāna vadībā) un Krapes Rogu viduslaiku kapsētas 1993. gada (I. Bernātes vadībā) izrakumu materiāli. Kolekcijā ir priekšmeti no akmens laikmeta līdz 18. gadsimtam.

Koks

Koka priekšmetu kolekcijā ietilpst mēbeles (arī dārza un pītās), dažādi darbarīki un sadzīves priekšmeti, mūzikas instrumenti, koka rotaļlietas. 


Metāla un sadzīves priekšmeti


Metāla un sadzīves priekšmetu kolekcijā ietilpst sadzīves priekšmeti (gludekļi, lukturi, dažādi darba rīki), kā arī medicīniskie instrumenti un aprīkojums. Priekšmetus muzejam, galvenokārt, dāvinājuši vietējie Ogres pilsētas un novada iedzīvotāji. Kolekcijā ir arī daļa no Ogres aptiekas, bērnu sanatorijas „Ogre”, sanatorijas -profilaktorija „Dzelzceļnieks” un Ogres mediķu (ārsta Valentīna Vasiļkova, vecmātes Alīdes Krīgeres, zobārstes Alīdas Grotānes) instrumentiem, aprīkojuma un traukiem.

Tekstils

Tekstiliju kolekcijā ietilpst apģērbi (arī tautas tērpi un vietējo kolektīvu koncerttērpi), gultas veļa, karogi un standarti, dažādas sadzīves tekstilijas: sedziņas, galdauti, dvieļi, aizkari, maisiņi, mīkstās rotaļlietas, apavi, aksesuāri -  somiņas, lietussargi, cepures, cimdi, rotaslietas - u.c.. 

Keramika un stikls

Keramikas un stikla jeb silikātpriekšmetu grupu galvenokārt veido trauki. Daļu no priekšmetu grupas veido vietējo keramiķu Kārļa Knopkena, Sarmītes Mundes, Zobenu ģimenes un citu mākslinieku darbi.

Papīrs

Papīra priekšmetu grupa (dokumenti, fotogrāfijas un iespieddarbi) veido lielāko daļu no muzeja krājuma.

Īpaša krājuma vērtība ir Krapes baznīcas arhīvs, novadnieka arhitekta Vladimira Šervinska projekti, ogrēnieša fotomākslinieka Ērika Drubiņa fotogrāfijas, fotoakcijas „Viena diena Ogrē” darbi, Kažociņu dzimtas arhīvs. Krājumā atrodas plašs seno pastkaršu un atklātņu, padomju laika apbalvojuma dokumentu, plakātu un dažādu albumu klāsts.

Māksla


Mākslas darbu kolekcijā ir dažādu autoru mākslas darbi: gleznas, grafikas, telpiski priekšmeti. Apmēram pusi no tiem sastāda mūsu novadnieces Vilhelma Purvīša audzēknes Mildas Liepiņas darbi. Kolekcijā ir arī Vilhelma Purvīša, Kārļa Hūna, Eduarda Brencēna, Kārļa Brencēna, Jāņa Kugas, Kārļa Miezīša, Margas Lielkrastes, Ugas un Jurģa Skulmes, Māras Kažociņas, Jura Ģērmaņa, Kārļa Knopkena, Rasmas Zaķes, Andra Lindes, Sandija Greiškāna, Agra Liepiņa un citu mākslinieku darbi.Ar muzeja krājumu digitāli iespējams iepazīties muzeja lasītavā, izmantojot Ogres Vēstures un mākslas muzeja elektronisko katalogu. Iepazīties ar krājumu klātienē varat pēc iepriekšējas pieteikšanās un muzeja direktorei adresēta ienieguma sagatavošanas.

Informējam, ka muzejā tiek fotografēts un iegūtie materiāli tiek izmantoti izstāžu, pasākumu un iestādes publicitātes nolūkos.

Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 

 .