AKTUĀLAIS

Bezmaksas ekskursija pilsētas svētkos

Piektdien, 19. augustā, pl. 17:00 muzejā paredzēta Didža Puča vadīta ekskursija viņa izstādē "Pirmais radio, televizors, printeris..."


Visus izstādes priekšmetus raksturo kaut kas nebijis un inovatīvs tā laika kontekstā. Būs iespēja iepazīties ar Latvijā pirmo televizoru, pirmo radio, printeri, Ogres televīzijas pirmo raidītāju, kā arī citām mūsdienās nu jau neparastām ierīcēm.
Būs iespēja apskatīt eksponātus, kuri izmantoti pašmāju daudzsēriju filmā „Sarkanais mežs”, kā arī Latvijā uzņemtajā Holivudas militārajā trillerī „Warhunt” ar Mikiju Rurku vienā no lomām.

Didzis Pučs, kurš ar elektroniku nodarbojas jau vairāk nekā pusgadsimtu, daudziem komentārus neprasa - viņam tiek zvanīts tad, kad citi tehniķi netiek galā. Piemēram, viņš glābis Dziesmu svētku slīdošo kameru no tehniskām problēmām un pašlaik ir viens no tehniskā atbalsta komandas "Prāta vētras" Latvijas koncerturnejā.


Ekspozīcija papildināta ar audiogidu

Desmit stāstos iespējams uzzināt par Ogres vēsturi, pašu muzeja ēku, kurā sākotnēji atradās banka, un agrākajiem laikiem. 

Piekļuve audiostāstu QR kodiem, izmantojot telefonkameru.

Stāstus iespējams noklausīties arī muzeja mājaslapā.

Latviešu valodā: http://www.ogresmuzejs.lv/.../izst.../pastaviga-ekspozicija/

Ogres muzejs ieguvis Ugas Skulmes gleznu

Ar Ogres novada pašvaldības finansiālu atbalstu Ogres Vēstures un mākslas muzejs iegādājies vērtīgu mākslas priekšmetu – Ugas Skulmes gleznu (sk. zemāk) „Jaunogres vasarnīca” (1927).

Uga Skulme (1895–1963), gleznotājs, mākslas zinātnieks un pedagogs, ir viens no ievērojamākajiem Latvijas 20. gs. māksliniekiem, kura radošais devums Latvijas mākslas pasaulē ir ļoti nozīmīgs. 20. gs. 20. gados U. Skulmes spilgtie formas meklējumi izcēlās ar novatorisku pieeju, bet 30. gados, kad rokraksts vairāk ievirzījās reālisma gultnē, ainavās atspoguļojās Latvijas dabas krāsainība un daudzveidīgā savdabība. Mākslas zinātnieki atzīst, ka viņš kļuvis par rokrakstā neatkārtojamu gleznotāju un zīmētāju, par mākslas kritiķi ar asi vērtējošu spalvu un audzēkņu cienītu pedagogu, kas atstājis paliekošas pēdas Latvijas 20. gs. mākslas vēsturē. Īpaši ievērojami ir 20. gs. 20. gadu sākuma meklējumi klasiskā modernisma kontekstā.

Attēlā Uga Skulme, 1927. gads

Mākslinieka Ugas Skulmes dzīve un radošā darbība cieši saistīta ar Ogri. Kopš 1926. gada lielu daļu savas dzīves U. Skulme pavadīja ģimenes vasarnīcā Jaunogrē, Zilokalnu prospektā 3. Uzturoties Ogrē, tapuši daudzi darbi mākslinieks gleznojis pilsētas ainavas, Ogres upes krastus, upīti Lebiņu, Zilos kalnus, skatus no Ogres Kangariem uz Jaunogri un Ogri. Muzeja krājumā glabājas daudz vēsturisku liecību par laiku, ko Skulmju ģimene pavadīja Jaunogrē, – gan fotogrāfijas, gan priekšmeti, tai skaitā mākslinieka personīgās lietas – apģērbs, krāsu otas un palete, mēbeles u.c.

Glezna „Jaunogres vasarnīca” ir viens no vērtīgākajiem un U. Skulmes radošo devumu vispilnīgāk raksturojošajiem darbiem, turklāt tai ir arī vēsturiska, tieši Ogres pilsētai svarīga vērtība. Gleznā reālistiski un atpazīstami attēlota vasarnīca Zilokalnu prospektā 3 un Skulmju ģimenes locekļi, ieskaitot ģimenes mīluli suni.

Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktore Evija Smiltniece atzina, ka mākslas darba īstā atrašanās vieta ir Ogres pilsēta un Ogres muzejs. Pašvaldības priekšsēdētājs Egils Helmanis saistībā ar gleznas iegādi sacīja, ka ir jādomā ne tikai par maizi, bet arī par mākslu un ka glezna beidzot atgriežas mājās.

Apmeklētājiem ir īpaša iespēja mākslas darbu apskatīt muzeja izstāžu zālē.


JAUNA IZSTĀDE

 Jauna izstāde "Pirmais radio, televizors, printeris..." (līdz 25.09.)

Izstādē apskatāma Didža Puča radiotehnikas un elektronisko ierīču kolekcija. Visus priekšmetus raksturo kaut kas nebijis un inovatīvs tā laika kontekstā. Iespēja iepazīties ar Latvijā pirmo televizoru, pirmo radio, printeri, Ogres televīzijas pirmo raidītāju, kā arī citām mūsdienās nu jau neparastām ierīcēm.

Šī kolekcija aptver visai plašu laika periodu – no 20. gs. sākuma līdz pat gadsimta nogalei.


PASTĀVĪGĀ EKSPOZĪCIJA

"Pietura Ogre"

Pastāvīgā ekspozīcija „Pietura Ogre” piedāvā saistošu un saturiski bagātu vēstījumu par Ogres pilsētas kultūrvēsturisko attīstību.
Tas ir stāsts par Ogres pilsētu un tās iedzīvotājiem daudzu gadsimtu garumā. Par pirmajiem tās iemītniekiem Ķentes pilskalnā, slavenā Ogres gaisa un peldu kūrorta atpūtniekiem, par ievērojamā padomju laiku uzņēmuma – Ogres trikotāžas kombināta veiksmēm un neveiksmēm.


Pietura Ogre tā ir vieta, kur apstāties un iepazīt Ogres pilsētas bagāto un daudzveidīgo vēsturi. Skatīt vietas, cilvēkus un notikumus, kas veidojuši pilsētu tādu, kādu mēs to redzam šodien.

Ekspozīciju papildina digitālo tehnoloģiju sniegtās iespējas – projekcijas, skaņu dušas, interaktīva karte, video un audio materiāli, ļaujot Ogres vēsturi iepazīt neparastā un aizraujošā veidā.

Māksliniecisko risinājumu veidojis mākslinieks Ģirts Boronovskis.